П`ятниця, 14.08.2020, 21:49
Вітаю Вас, Гість
Друга половина ХІХ століття була періодом швидкого розвитку всіх галузей культури народів царської Росії. Ліквідація кріпосного права, що відкрила простір розвитку продуктивних сил створила сприятливі умови для розвитку культури і освіти. Уряд царської Росії змушений піти на розширення сітки початкових церковнопарофіяльних шкіл. Велику кількість шкіл відкрили земства.

      В нашому селі Старий Білоус в післяреформений час була збудована церковнопарафіяльна школа. Складалась вона з однієї класної кімнати і квартири вчителя. Це була трирічна школа, де навчалися діти чотирьох населених унктів: сучасної Рад.Слободи, Льгова, С.Подусівки і Старого Білоуса. В школі працювали два вчителі. У 1908 році земською управою на посаду вчителя призначено Березовську Марію Федорівну. Про свою роботу вона пише:" Якщо один клас читає або рахує, два інші класи працюють самостійно". Навчальний рік починався з 1 жовтня і закінчувався 30 квітня. З першого травня учні третього класу складали екзамени. Постійного контингенту навчаючих не бул, відвідування було погане, особливо взимку. Умови життя людей були важкі, батьки не могли взути і одягнути дітей і тому багато залишало школу.

       Після революційних подій 1917 року навчально-матеріальна база школи покращилась. Навчання проходило в двох приміщеннях: бувшої школи і в приміщенні Березовського. Вчителями школи тоді були: Дудік Степан Йосипович і Кончанівська Ганна Іванівна. В1923 році був перший випуск учнів 3-го класу і було прийнято 32 учні до першого класу. Була створена школа для дорослих, в якій навчалося понад 50 чоловік.

      В 1932 році початкова школа була реорганізована в неповно-середню а директором школи призначено Левицького Павла Петровича. Школу відвідували діти Р.Слободи, Льгова,Подусівки і С Білоуса. Два будинки шкільного приміщення не могли вмістити всіх учнів і тому за рішенням сільської Ради школі був переданий попівський будинок.

       В 1934 році вчительський колектив поповнився новими вчителями: подружжям Ніговських БОРИС Олександрович і Тамара Миколаївна, Гребельний Григорій Григорович і Садченко Яків Демидович.

       У 1938 році колгосп " Більшовик", сільська Рада розпочали будівництво нової школи і вже у 1939 році розпахнула двері нова школа з шести класних кімнат. Шкільне приміщення розширилось, але всіх учнів виістити було неможливо, тому навчання проходило в дві зміни.

     В 1939 році неповно-середня школа реорганізована в середню. Колектив учителів нараховував у своєму складі 17 чоловік.

     Про те мирне навчання у школі було перерване Великою Вітчизняною війною. Так і не змогла зробити свого першого випуску середня школа.

     Після війни в тяжких умовах розпочали роботу вчителі. Один шкільний будинок був зруйнований, а два інші в аварійному стані: вікна побиті, груби розвалені, дах вимагав капітального ремонту.

      В 1944 році завучем школи призначено Кокареву Олександру Володимирівну, яка відзначалася своєю чесністю, справедливістю.Всією душею вона віддалася роботі школи. Пізніше Олександра Володимирівна стала директором школи. Всюди встигала побути і все зробити і в школі, і в колгоспі, і серед колгоспників.

      В 1952 році Старобілоуська школа реорганізована в середню, в якій навчалися діти семи населенних пунктів: Киянки, Павлівки, Р.Слободи, Ільгова, Н.Білоуса,Подусівки.

      З 1961 року навчання в школі стало в одну зміну. Зросла матеріальна база, створені класи - кабінети хімії, фізики. В 1966-1967 навчальному році здано в експлуатацію приміщення майстерні.

      З 1960 року директором школи працює Гора Харитон Полікарпович. І нова майстерня і водяне опалення - було зроблено під його керівництвом. Всього учнівського контингенту нараховувалось 365 чоловік.

      Не кращі часи настали наприкінці 90-х років для нашої школи, коли в суспільстві панує економічна, політична криза, але педагогічний колектив намагається в повній мірі виконувати ті завдання які покладаються на нього. Завдяки наполегливості директора школи Музиченка Василя Павловича проведено газове опалення, в естетичному плані переобладнано шкільну їдальню, класні кімнати і коридор, планується будівництво нової школи.